Dlhá cesta domov

Dlhá cesta domov, Charles Martin, Long Way Gone, Albatrosmedia, Lindeni, drama, motivačná literatúra, biblický, Motto, romantický, hudobný, Zrodila sa hviezda, gitara, Playlist, Hora medzi nami, SK, 2020, Bestseller

Long Way Gone

![

 • Vydavateľstvo: Lindeni
 • Autor: Charles Martin
 • Žáner: román, hudobný, dráma, romantický, motivačný
 • Rok vydania: 2020
 • Počet strán: 272
 • Jazyk: slovenský

Prejdú desiatky rokov, kým kazateľovmu synovi (talentovanému hudobníkovi) "nešťastná" náhoda opäť sprostredkuje stretnutie s jeho životnou láskou (vyhasínajúcou speváckou hviezdou). Najvyšší čas prehodnotiť súčasnosť, obhliadnuť sa za minulosťou a zabojovať o svoju budúcnosť. V románe, ktorý je písaný výhradne od srdca a pre pohladenie utrápenej duše sa autor prevteľuje do postavy životom (aj ohňom) skúšaného Coopera O´Connonora. Na stránkach tejto knihy vám hrdina rozpovie príbeh o podobách lásky (k otcovi i bohu / k žene i k hudbe), o nenaplnených snoch, bolesti v hrudi, príbeh o stratách a nálezoch, o príčinách a následkoch našich činov, o odpúšťaní, hriechoch a pokání. Spolu s hlavným hrdinom sa budete musieť vyrovnať so stratou milovaného otca, ktorého opustil ako aj z milovanou láskou Daley Crossovou, ktorú na dlhé roky stratil.

Čaká vás cesta naprieč časom - z Colorada do Nashhvillu - z bohatstva do chudoby (našťastie s hudbou v srdci a s božou pomocou), ktorá má tendenciu zapísať sa človeku do duše a to i odhliadnuc od toho, že každý si žijeme vlastným životom, kráčajúc po iných (nepoznaných) cestách. Dlhú cestu domov možno preto poňať nielen ako román, ale aj ako alternatívnu pomôcku pre život, ktorý nás nešetrí, berie nádeje, dáva sny, má množstvo podôb (hrôz aj krás) avšak dáva nám možnosť voľby. Aj to je jeden z dôvodov, prečo by ste sa nemali báť siahnuť po tejto "melodickej" knihe, svetoznámeho autora Charlesa Martina.

Klady:

 • Pútavá obálka v pevnej väzbe, prebalom a v príslušnom formáte.

 • Autor zaobchádza s textom inteligentne a jemne.

 • Skĺbenie náboženských a hudobných motívov, na pomedzí príbehu je rovnako zaujímavé ako i postavy, ktoré v príbehu vystupujú.

 • Vďaka autorovmu zmyslu pre obrazotvornosť sa nielen prenesiete na miesta, ale aj ľahko vžijete s osudom hlavnej postavy, nehovoriac o tom, že podvedome vám dokonca v ušiach zarezonujú melodické prejavy, čoby súčasť príbehu.

 • Ani pôsobenie ústredných postáv (Cooper a Daley), medzi ktorými to jednoznačne iskrí nerobí z knihy vyslovene romantickú knihu.

 • Rozdelenie knihy na časti, zahrňujúc prítomnosť (1.), minulosť (2.) a návrat do prítomnosti (3.) považujem v rámci rozprávania a podstaty príbehu za správnu voľbu.

 • Záver knihy poteší nadprirodzenými prvkami ako aj prirodzenou hĺbkou.

 • Ak patríte k fanúšikom filmu Zrodila sa hviezda, určite nebudete sklamaný, pretože v mnohých smeroch (najmä v ponímaní) sú si kniha so spomínaným filmom podobné. S knihou sa však pred vami otvára úplne iný príbeh!

Zápory:

 • Veľa prekvapivých momentov nečakajte, pretože časť svojej minulosti vám Cooper odhalí už na začiatku. Neskôr sa k nej vráti, no veľa nečakaných prekvapení neprinesie.

 • Pozadie príbehu je celkom jednoduché a priamočiare.

 • Postava manažéra Sama Caseyho by si za svoje činy zaslúžila poriadny výprask. Avšak ani v živote nebýva zlo zakaždým potrestané. V knihe by však mohlo.

 • Nadprirodzené prvky robia knihu síce zaujímavejšou, no zároveň uberajú autorovi na uveriteľnosti.

 • Aj po dočítaní zostane v príbehu niekoľko nejasností.

Zaujímavosti:

 • Speváča Daley Crossová má podobné meno ako Írskej osada Daly's Cross nachádzajúca sa 12 km odmesta Limerick. Pri hlavnom hrdinovi Cooperovi sa autor nechal "určite" inšpirovať hercom Bradley *Cooperom, ktorý zažiaril práve vyššie uvádzaným filmovým hitom Zrodila sa hviezda. Okrem toho, že ho režíroval, stvárnil v ňom jednu z hlavných postáv (gitaristu) Jacka, ktorá má toho s hrdinom knihy Dlhá cesta domov dosť spoločného (*napríklad zvukový deficit).
 • Podľa autorovej predchádzajúcej knihy Hora medzi nami vyšiel v roku 2017 stejnomenní film s Idrishom Elbom a Kate Winslet v hlavnej úlohe. Od predlohy sa filmová podoba v mnohom líši. Medzi postavami dôjde k pohlavnému styku iba vo filme a obe sú zároveň premenované (možno práve preto)...
 • S príchodom filmu Hora medzi nami sa od roku 2017 začali objavovať knihy Charlesa Martina aj v Slovenskom a Českom jazyku. Postaralo sa o to nakladateľstvo Albatrosmedia a české vydavateľstvo Motto spolu so slovenským vydavateľstvo Lindeni, avšak prekladu oboch jazykov sa dočkali iba dva tituly (Hora medzi nami, Keď svrčky spievajú). Autor má však na konte omnoho viac kníh (zároveň neprestáva písať), preto verím, že nám do budúcna prinesie ešte veľa podmanivých príbehov.

Playlist:

Louis Armstrong - What A Wonderful World

Johnny Cash - God's Gonna Cut You Down

Johnny Cash - Man in Black

Elvis Presley - In the ghetto

Elvis Presley - I'll be there

Robert Johnson - Sweet Home Chicago

Hank Williams - I'm So Lonesome I Could Cry

The Allman Brothers Band - Midnight Rider

Bob Marley - No Woman, No Cry

Marvin Gaye & Tammi Terrell - Ain't No Mountain High Enough

John Denver - Rocky Mountain High

Ray Charles - Georgia on my Mind

Creedence Clearwater Revival - Fortunate Son

Patsy Cline - I Fall To Pieces

Janis Joplin - Me and Bobby McGee

Janis Joplin - Piece Of My Heart

Whitney Houston - I Will Always Love You

Ray Charles - You Are My Sunshine

Righteous Brothers - You've Lost That Loving Feeling

Righteous Brothers - Unchained Melody

Barry White - Can't get enough of your love baby

Alan Jackson - Amazing Grace

Johnny Cash - Danny Boy

Elvis - How Great Thou Art

Lynyrd Skynyrd - Sweet Home Alabama

Kúpiť:

—Read This Next—

Praživot


Vydavateľstvo: Lindeni Autorka: Anna Davour Ilustrátor: Simon Stalenhag Žáner: histórická, náučná, encyklopédia, pre deti Rok vydania: 2020 Počet strán: 96 Jazyk: slovenský Grafická výberovka rôznorodých živočíšnych druhov, ktoré sprevádzali našu planétu od obdobia kriedy po štvrťohory. Aj takto jednoducho by ...
—Prečítaj si aj toto—

LINKA


Vydavateľstvo: NOlimits Autor: Max Bubakoff Ilustrátor: David Petrželka Žáner: noir, mystery, krimi, horor, akčný Rok vydania: 2021 Počet strán: 192 Jazyk: český Komiks LINKA spája dejové linky hriešnikov, ktorý sa jedného upršaného večera stretli v autobuse s číslom 72785. Už ...