UFO Rozhovor

Rozhovory, 2017, Dokument, o mimozemšťanoch, Sprisahanie šedej rasy, Maroš Berák

...nielen o slovenských mimozemšťanoch z dokumentu

Ako ste si už stihli všimnúť, fenomén UFO už od nepamäti ovláda celý svet. Kladieme si otázky, dostávame neurčité odpovede a snažíme sa medzi nimi nájsť pravdu, poprípade ju vyvrátiť. Táto téma sa konečne dostáva k nám a to nielen prostredníctvom kníh ako bol nedávny KONTAKT Marka E. Pochu, ale napríklad aj takým dokumentom, akým tohtoročné, Slovensko/České Sprisahanie šedej rasy určite je. Tento dokument som nevidel, hoci sa premietal i vo vybraných kinách a preto som si prizval na kus reči jeho režiséra Maroša Beráka, ktorý spolupracoval aj na ďalších zaujímavých dokumentoch, ako Babička (strihač) a Maine Wermacht (réžia). Myslím, že je najvyšší čas dozvedieť sa o mimozemšťanoch na Slovensku a ich Sprisahaní šedej rasy niečo viac. Tak počúvajte...

1. Mohli by ste nám v skratke vysvetliť, čo Vás priviedlo k vytvoreniu Vášho unikátneho dokumentu?

Raz som na našich vchodových dverách našiel nálepku, ktorá občanov vystríhala pred jaštermi, ktorí nás chcú zotročiť. Bol na nej tiež lietajúci tanier. Hneď mi napadlo, že by to mohol byť námet na film. Kto a prečo lepí po Bratislave tieto výstrahy? Kto sú ľudia, ktorí sú presvedčení o niečom, čo ostatným pripadá šialené? A samozrejme v detstve som pozeral Spielberga. V hlave sa mi to spojilo a ten film je vlastne dôsledok.

2. Mali ste k dispozícii aj očividné dôkazy, alebo len svedectvá?

Mal som niekoľko fotiek aj videozáznamy. V niektorých prípadoch som nemal pochybnosť o autenticite záznamu. Mne však pripadali omnoho dôležitejšie zážitky. Fotku aj video môžete vždy spochybniť, ale zážitok je niečo vnútorné, čo má výpovednú hodnotu.

3. Koľko materiálu ste získali a koľko skutočne zverejnili?

Materiálu bolo veľa, ale situácie sa opakovali. Zážitky s UFO sú vlastne veľmi podobné. Najzaujímavejšie boli prípady, ktoré sa klasifikujú ako blízke stretnutia tretieho druhu. Týchto prípadov, keď došlo ku kontaktu s cudzími bytosťami, nech už je ich príčina akákoľvek, bolo však podstatne menej.

4. Máte aj nejakú zaujímavú príhodu, o ktorú by ste sa chceli podeliť?

Členovia hudobnej skupiny Modul sa stretli po rokoch. Spoločne v minulosti zažili kontakt s objektom neznámeho pôvodu. Odvtedy sa o tom zážitku nerozprávali. Pri nakrúcaní vyšlo najavo, že si každý pamätá niečo úplne iné. Sami boli rozdielnosťou svojich výpovedí veľmi prekvapení, nedokázali sa ani zhodnúť, z akej vzdialenosti objekt pozorovali. Jediná vec, na ktorej sa zhodli, že boli celý čas spolu.

5. Na svojom dokumente ste pracovali niekoľko rokov a mňa by zaujímalo, prečo.

Dôvody sú prozaické. Raz neboli peniaze, inokedy čas a energia. Veľmi dlho tiež trvá získať si dôveru protagonistov. Dokument sa nedá robiť tak, že niekomu poviete, tu si sadni a rozprávaj.

6. Ani klasická otázka „Veríte v mimozemšťanov“ Vás neobíde. "Takže?"

No comment...

7. A veríte v iné nezvyčajné javy, ktoré by ste chceli predstaviť podobnou formou?

Ak myslíte telepatiu alebo duchov, tak som skôr skeptický. Pre mňa je dokument výskum života. Môžete nakrúcať len to, čo existuje a prejavuje sa pred kamerou. Mňa zaujímajú ľudia, ktorí majú s niečím problém a nie je to dôsledok fantázie alebo psychózy. Záhadologické filmy ma vlastne ani nikdy nebavili. Ide o človeka.

8. Keďže dokument si už odbil svoju premiéru, môžete nám povedať, aké boli prvotné ohlasy?

Film má samozrejme rôzne ohlasy. Mnohí ufológovia sú aj sklamaní. Mňa skôr zaujímal dopad toho fenoménu na život hrdinov, nebolo mojim zámerom priniesť veľké objavy. Kľúč k tomuto fenoménu je podľa mňa v nás samotných. Musíme sa snažiť pochopiť najskôr sami seba.

9. Kde a kedy ho budeme môcť vidieť?

Plán premietaní sa dá nájsť na našej stránke. Časom sa hádam objaví aj v on-line distribúcii pre tých, ktorí nemali možnosť ísť do kina.

10. Nechcem predbiehať, ale plánujete vydať Sprisahanie šedej rasy aj na DVD?

Na DVD asi nie, ten formát je už prekonaný, ale rátame s on-line distribúciou v priebehu nasledujúcich mesiacov.

11. Čo hovoríte na objav siedmich planét, o ktorých nedávno informovala NASA?

Pozoruhodné, ale pravdu povediac, bola to len otázka času. Predpokladám, že život vo vesmíre zrejme nebude unikátny jav.

12. Ďakujem za zodpovedanie otázok. Tá hlavná ma však bude trápiť ešte dlho: "Sme vo vesmíre sami?"

Obávam sa, že nie.

—Read This Next—

Kontakt


Záhuba prichádza z Nebies Vydavateľstvo: Hydra Autor: Mark E. Pocha Žáner: thriller, horor, sci-fi Rok vydania: 2017 Počet strán: 184 Jazyk: slovenský S novým krvákom Marka E. Pochu prichádza aj nová vlna násilia, sexu a explicitných výjavov. Záhuba tentoraz zastihne ...
—Prečítaj si aj toto—

Strážci Galaxie: Kosmičtí Avengers


Vydavateľstvo: Crew Autor: Brian Michael Bendis Ilustrátor: Steve McNiven a Sara Pichelli (Kosmičtí Avengers) / Michael Avon Oeming a Rain Berred (Avengers Budoucnosti - Drax), Ming Doyle a Javier Rodriguez (Avengers Budoucnosti - Mýval Rocket), Michael De Mundo (Avengers Budoucnosti - ...