Temný horizont

Akty X, mystery, Knihy, Recenzie, Seriál, o mimozemšťanoch, 2017, Temný horizont, Dr. Miloš Jesenský, záhady

 • Vydané: vlastným nákladom
 • Autor: Miloš Jesenský
 • Žáner: mystériá, konšpiračná, odborná i náučná literatúra
 • Rok vydania: 2017
 • Počet strán: 154
 • Jazyk: slovenský

Publikácia rozoberajúca záhady desiatej série Aktov X na základe poznatkov záhadoológa Miloša Jesenského. Kniha je navyše ozvláštnená o citáty seriálových postáv či reálnych osôb. Seriál samotný však slúži iba ako podklad pre témy, ktoré sa autor rozhodol rozpitvať. Text čitateľov našťastie zbytočne (a nasilu) nezavádza, iba ponúka alternatívy, pomocou ktorých si vymodeluje svoj vlastný scenár. Pokiaľ vás desiata séria kultového seriálu až tak nezaujala, verte, že po prečítaní tejto knihy sa na ňu budete pozerať inak. Čo tam potom, že Mulder a Scullyová zostarli, že sa do skromných šiestich epizód dostalo viac humoru ako je únosné, že scenáristi prekombinovali zaužívané schémy, keď podstatou Aktov X boli predovšetkým záhady. Preto neváhajte a posvieťte si spolu s Milošom Jesenským až za Temný horizont.

Takže aké posolstvo tam na vás čaká?
Kde sa začína pravda a končí lož?
A koľko z nej vám toho bude odhalené?

 • Môj boj (1) – 10x01 (My Struggle, part 1)

V prvej kapitole sa najprv prihlási o slovo Roswellská kamufláž. Potom spolu s autorom zmapujete niekoľko ďalších pozorovaní neidentifikovateľných lietajúcich objektov, úzko súvisiacich s technologickým pokrokom. K slovu sa dostanú aj vládne orgány, priami i nepriami účastníci možného spiknutia. Zaujímavo podaná téma je žiaľ natoľko rozsiahla, že jej tematická interpretácia pôsobí len ako stručný úvod do problematiky U.F.O..

 • Zakladateľova mutácia – 10x02 (Founder's Mutation)

Druhá téma je o čosi kontroverznejšia, pretože rozoberá ďalekosiahle následky biotechnológie, počnúc experimentami tretej ríše až po súčasnosť. Spolu s autorom si zamoralizujete nad takzvaným „projektovaním ľudí“. Z uvedených príkladov nakoniec vyvstanú otázky, týkajúce sa rozdielov medzi rozmnožovaním a reprodukciou. Zamyslenie sa nad pomerom úspešných a neúspešných pokusov s ľudským genomom vás udrží na pochybách až do poslednej vety, z ktorej možno porozumiete odkazu tejto knihy ktorý hovorí, že doba ktorú žijeme, pomaly ale isto končí.

 • Mulder a Scullyová stretnú príšeru – 10x03 (The X-Files" Mulder & Scully Meet the Were-Monster)

Pripravte sa na podobne absurdnú záhadu ako v prípade seriálovej epizódy o „jašteričom mužovi“. Od kryptozoologických dohadov a živočíšnych druhov vás autor zavedie do Južnej Karolíny. Práve tam vám bude predstavená senzácia zvaná „Lizard Man“, šupinatá potvora, ktorá otriasla základmi mestečka Bishopville. V súvislosti s vyčíňaním neznámeho tvora sa vyjadria ako svedkovia, tak bádatelia, dokonca i miestny šerif. Vďaka dôkladnému preskúmaniu fenoménu „jašteričieho muža“ sa spolu s autorom, podobne ako v seriáli, dopátrate k pravde, alebo aspoň k najpravdepodobnejšej alternatíve.

 • Opäť doma – 10x04 (Home Alone)

V prvom rade si spolu s autorom pripomeniete epizódu Kadiš (04x15), v ktorej dominoval nesmrteľný golem. Jeho modernejšia alternatíva (tzv. tulpa) objavujúca sa medzi odpadkami novej série príde na rad až neskôr. Magické vdýchnutie životodarnej sily do neživej hmoty aké kedysi podľa legiend uskutočnil rabín Löve a jeho nasledovníci je základným kameňom tejto kapitoly, ktorá ako jedna z mála rozoberá i otázky pomsty a bytia nastolenými v 4. epizóde Aktov X. Škoda len, že kvôli nedostatku „poznatkov“ z dobovej literatúry zostane načrtnutá téma i naďalej iba tou jedinou záhadou, len podanou z niekoľkých uhlov pohľadu.

 • Babylon – 10x05 (Babylon)

Teroristický útok na dvojičky uskutočnený 11. septembra 2001 bol iba začiatkom. Lenže čoho? Túto ako aj otázku, či je terorizmus naozaj tou skutočnou hrozbou, alebo len vykonštruovaným spiknutím oveľa väčšieho zla si začnete klásť, len čo vám autor predloží niekoľko zaujímavých príkladov, štatistík a dych vyrážajúcich faktov. Názor si budete musieť ako obvykle vytvoriť sami. Nápomocné vám budú nielen unáhlené závery autora, jeho domnienky, ale predovšetkým názory spisovateľov, reportérov a politológov opierajúcich sa o udalosti, nad ktorými dodnes visí veľký otáznik. Náboženstvo, terorizmus a zahmlievanie pravdy sú nosníkmi kapitoly, ktorá znepokojí každého, kto nosí na nose ružové okuliare.

 • Môj boj (2) – 10x06 (My Struggle, part 2)

Poslednou kapitolou spočiatku nenápadne nadviažete na tú predchádzajúcu, no ani sa nenazdáte a budete čeliť globálnym problémom s preľudnením. Autor vám opäť ponúkne niekoľko možných riešení (v mnohých prípadoch nehumánnych) i následkov tohto blížiaceho sa populačného problému. Dá sa povedať, že záverečnou témou sa dostanete až k sľúbeným hraniciam Temného horizontu, za ktorými končí civilizovanosť a začína nová éra existencie.

Klady:

 • Odborné výrazy, nadobudnuté poznatky a zozbierané skutočnosti sú v podaní Miloša Jesenského ľahko stráviteľné.

 • Stručný obsah epizód na úvod každej kapitoly vrátane úvodného slova (Na úvod: Sprisahania, tajomstvá a senzácie).

 • Osem vhodne zvolených ilustrácií.

 • Prijateľný formát i jeho grafická úprava.

 • Zaujímavý suvenír pre stálych zástancov Aktov X, ktorý navyše poteší aj všetkých tých, ktorých 10. séria sklamala, pretože sa na ňu budú po prečítaní tejto publikácie pozerať z iného uhla.

Zápory:

 • Ilustrácia vystrihnutá pre kapitolu Babylon pochádza z epizódy Opäť doma, čo trochu zamrzí hlavne skalných fanúšikov a znalcov seriálu.

Obrázky pritom obsahujú aj proporčných nezrovnalostí, ktoré sú badateľné hlavne na končatinách nakreslených postáv. Doslova do očí udierajúca je ruka umelca Trashmana z kapitoly Opäť doma.

 • Stránky rozdeľujúce jednotlivé kapitoly pôsobia ušpinene, avšak nemajú žiadny pozitívny ani inak efektný zmysel.

 • S doslovom autora by možno Temný horizont nepôsobil ako otvorený prípad z Aktov X.

Knižné zaujímavosti:

 • Za predchodcu Temného horizontu možno považovať Reálne príbehy X, ktoré vyšli Milošovi Jesenskému v roku 1998 vo vydavateľstve CASSOVIA-PRESS. V tejto útlej knižočke autor rozoberá záhady prvej a druhej série Aktov X. Vzhľadom na skromný počet strán (108) a počet epizód (29) sa jedná o naozaj stručne poňaté záhady, zľahka súvisiace s hlavnými motívmi jednotlivých epizód. Ďalšie záhady z Aktov X Miloša Jesenského možno nájsť aj na oficiálnej stránke autora.

 • Záhada, ktorú rozoberá kapitola, ako Mulder a Scullyová stretnú príšeru, je načrtnutá aj v poviedke Milovat vetřelce (Stefan Petrucha) v nedávno publikovanej zbierke Akta X: Nikomu Nevěr.

 • Keďže zaujímavým prvkom Temného horizontu sú seriálové citáty, trošku sa na ne pozrieme. V počte „prišpendlených" citátov si drží prvenstvo agent Fox Mulder (s počtom 13). O druhé miesto sa delí agentka Dana Scullyová s umelcom menom Trasher z kapitoly Opäť doma. Ich citáty boli použité v knihe 4 krát. Na treťom mieste končia všetci ostatní: asistent riaditeľa FBI Walter Skinner, reportér Ted O´Malley, špeciálny agent Brem z kapitoly (epizódy) Babylon, novopečení agenti Miller a Einsteinová. Tým všetkým sa ušlo len po jednom citáte. Rozhovory medzi Mulderom a Scullyovou sa v knihe objavujú 2 krát. Celkový počet „prišpendlených“ citátov (vrátane rôznych moderátorov, bádateľov, politológov, astronautov, publicistov, filozofov, analytikov, režisérov, profesorov, aktivistov a pod.) sa vyšplhal až na neuveriteľné číslo 71. Tých „neprišpendlených“ však nájdete v textoch ešte omnoho viac.

 • Dr. Miloš Jesenský má na svojom konte nemalé množstvo špekulatívnej (prevažne záhadologickej) literatúry. Jednu z kníh napísal spolu s autorom J.J. Duffackom a ďalšiu s Pavlom Matulom.

Ako spoluautor sa najviac Milošovi Jesenskému osvedčil poľský ufológ, bádateľ autor Robert Leśniakewicz, s ktorým vydali celkovo 6 kníh, pričom niekoľko z nich vyšlo aj v poľštine.

 • V rámci kolektívu autorov sa Miloš Jesenský podieľal napríklad aj na týchto publikáciách:

 • Z dielne plodného autora pochádzajú aj tieto knihy, ktoré okrem iného vyšli v rôznych vydaniach a prekladoch.

 • Knihy, ktoré si Miloš Jesenský vydal vlastným nákladom, si možno objednať prostredníctvom mailu jesensky@jesensky.sk.

Seriálové zaujímavosti:

 • Po obsahovej stránke mnohých fanúšikov epizóda Home Again (S10e04) sklamala, pretože pred jej uvedením sa špekulovalo, či sa nejedná o pokračovanie epizódy Home (S04E04). Zmienené pokračovanie s rovnakým názvom Home Again, napísané autorom Joe Harrisom bolo totiž v roku 2015 spracované do komiksovej podoby ilustrátorom Matthewom Dow Smithom v troch zošitoch 11. série (tej komiksovej) Aktov X (Home Again Part 1, Part 2, Part 3). Príbeh zvrhlej rodinky zdegenerovaných Peacockovcov utkvel pre svoju surovosť v pamäti nejedného fanúšika.

 • Oficiálna 10. komiksová séria Aktov X od IDW Publishong odštartovala už 19. júna 2013, pričom tá televízna začala svoje vysielanie až 24. januára 2016. Komiksová séria s poradovým číslo 11 pokračovala od 12. augusta 2015, no na tú televíznu si ešte musíte počkať. Jej premiéra je totiž stanovená na 3. januára 2018 a uvedie ju stanica FOX. Netreba však zabúdať, že komiksové a televízne epizódy sa od seba nielen v mnohom líšia, ale aj dopĺňajú.

 • V úvode bláznivej epizódy Mulder and Scully Meet the Were-Monster (10x03) sa objavuje zaľúbený párik pozorovateľov jaštera (Guy Mann) v zložení herca Tylera Labina a herečky Nicole Parker, ktorí sa okrem iného v tomto seriáli objavili už spolu ako párik teenagerov v epizóde Válka Coprophagů (War of the Coprophages, 03X12) a Bažina (Qagmire, 03x22).

Táto epizóda v sebe skrýva množstvo vtipných odkazov (ako napríklad i narážky na psa Scullyovej, ktorý zahynul práve v spomínanej Bažine), no niektoré z nich sú naozaj tragické. Tak napríklad pamätná scéna s Mulderom a Guy Mannom na cintoríne odhaľuje hneď dva náhrobky. Jeden z nich nesie meno režiséra Kima Mannersa, ktorý umrel 25.1.2009 a od roku 1995 (konkrétne od epizódy Die Hand Die Verletzt, 02x14) obohatil „X“ univerzum o 51 epizód vrátane „poslednej“ celovečernej (The Truth, 09x19). Druhý náhrobok patrí režisérovmu asistentovi Jackovi Hardymu, ktorý sa s Chrisom Carterom podieľal na seriáli Millenium (1996-1998), ako aj na druhom celovečernom filme The X Files: I Want to Believe (2008), pričom slovné spojenie „Chcem uveriť“ odznie v tejto epizóde hneď niekoľko krát.

Verte či nie, dokonca i oblek Guy Manna má spomienkový charakter. Odkazuje na odev postavy Carla Kolchaka, ktorá sa objavovala v pôvodnej scifi sérii Kolchak: The Night Stalker (1974-1975) a stvárnil ju herec Darren McGavin. Predstaviteľ Kolchaka, ktorý umrel 25.2.2006 vo veku 83 rokov, sa objavil i v dvoch epizódach Aktov X (Travelers, 05x15 / Agua Mala, 06x13) ako agent vo výslužbe Arthur Dales. Aj preto oblek Guy Manna v sebe skrýva istú symboliku.

Knihu TEMNÝ HORIZONT v cene 12,50 € (vrátane poštovného a balného) si môžete objednať prostredníctvom mailu: jesensky@jesensky.sk

—Read This Next—

7 Sestier


(Seven sisters) Scenár: Max Botkinn, Kerry Williamson Réžia: Tommy Wirkola Zodpovedné krajiny: USA, Veľká Británia, Francúzsko, Belgicko Trvanlivosť: 123 min Ročník: 2017 Žáner: sci-fi, thriller, akčný V hlavných úlohách: Noomi Rapace (Pondelok, Utorok, Streda, Štvrtok, Piatok, Sobota, Nedeľa alias Karen ...
—Prečítaj si aj toto—

Rozhovor: Dr. Miloš Jesenský


...nielen o Aktoch "X" 1. Skôr ako načrtnem našu obľúbenú tému, môžete nám prezradiť, čo vás pritiahlo k záhadám a ktoré z tém pre vás majú najväčšiu prioritu a chceli by ste ich rozlúštiť? K záhadám som sa dostal cez ...